Montáž dveřního kování Archiv

Jak vyčistit mosaz

Mosazné kliky jsou stále velmi oblíbeným artiklem a to nejen sběratelským. Mosaz má při správné péči velmi dlouhou životnost. Luxusní kliky z mosazi mohou i po sto letech používání vypadat i sloužit skvěle.

Čištění mosazi chemickou cestou

Jako čistič mosazi použijeme Sitol, který je dostání běžně v drogeriích. Nejdříve ale kliku, nebo jakýkoliv jiný mosazný předmět, rozebereme na jednotlivé mosazné díly. Ruce je vhodné si chránit chirurgickými (latexovými) nebo gumovými rukavicemi. Na mosazné části naneseme krémový Sitol a necháme několik minut působit. Po cca 4 minutách očistíme hadříkem a znovu naneseme Sitol, stačí tenká vrstva, ale souvislá tak, aby nám nezůstávala holá místa na klice. Postup opakujeme několikrát, podle stupně znečištění mosazi.

Závěrečný nános Sitolu z mosazi pečlivě očistíme čistým hadříkem a přidáme leštění. Mosaz se leští nejlépe vrtačkou s jemným leštícím kotoučem, ale jde to i ručně.

Pro zvýšení závěrečného lesku mosazi naneseme na kliku tenkou vrstvu silikonového oleje a rozleštíme jej hadříkem. Silikon zanechá na kování neviditelný film, který vydrží i několik let, záleží na frekvenci užívání.

Vyčištěné mosazné kování
Vyčištěné mosazné kování

Jak NEleštit a NEčistit mosaz

Důrazně nedoporučujeme používat jakékoliv hrubé metody, zahrnující železné a jiné drátěné kartáče k mechanickému očištění mosazi.

Někdo má dobré zkušenosti s namáčením mosazi do kyseliny solné, ani tento způsob ale nemůžeme doporučit. Kyselina solná reaguje se zinkem v mosazi, což může způsobit ztrátu zlatavé barvy. Poleptáním povrchu mosazi se navíc může urychlit jeho oxidace a znečištění.

Neověřené alternativy čištění mosazi

Mezi další způsoby vyleštění mosazi patří použití popela. Je to recept našich babiček a prababiček, podle kterého se má vzít nejjemnější popílek z kamen a smíchat jej s vodou. Vytvoří se nám černá pasta, kterou nanášíme hadříkem na mosazné části a leštíme. Tato metoda je podle všeho celkem zdlouhavá, ale funkční. Podle našeho názoru by popel mosazi neměl ublížit.

Poznámka pro pamětníky: Cídící prostředek Sitol se dříve jmenoval Sidol. Jedná se o to samé, pouze výroba Sidolu zanikla a údajně se nepodařilo dojednat předání odkoupení obchodní značky.

Tip: Nakupujte dveřní kování u největšího online specialisty!

Jak opravit volnou kliku?

Pokud vám klika vypadává z čtyřhranu, který spojuje venkovní a vnitřní kliku a nevíte jak se pustit do opravy. Poradíme, jak takovou kliku opravit, je to velmi snadné. Klika je na čtyřhranu uchycena pomocí takzvaného „červíku“. Jedná se o malý šroubek, který nemá hlavičku, respektive jeho hlavička je stejně široká jako tělo, aby nevyčníval a nebyl vůbec [...]

Jak vyměnit dveřní kování II.

Tímto článkem navazujeme na úvodní téma montáže a výměny kliky ke dveřím. Vložka. Pro vchodové dveře většinou budete kupovat kování pro cylindrickou vložku (FAB). Pokud používáte atypický bezpečnostní zámek, informujte se individuálně u prodejce. Klika koule – koule klika Další informací, kterou si musíme ověřit je také směr otevírání dveří. Při výběru bezpečnostního kování musíme [...]