Dveřní kování a kliky se vyrábějí v několika variantách, jejich zásadní rozdělení je podle typu vložky. Dělíme je na kování pro vložkový zámek (FAB), pokojový (dózický) klíč nebo právě pro použití na wc/v koupelně.

Kliky pro vložkový zámek a WC použití bývají zpravidla o něco málo dražší než kliky pro pokojový klíč.

Dveřní kování na WC

Dveřní kování na WC

Pokud si vybíráme rozetové kování, to je takové, které je rozdělené na dvě samostatné části –kliku a zámek, nemusíme znát rozteč. Naopak tomu je při výběru štítového kování pro wc, kde je nutné znát přesně vzdálenost mezi osou kliky a středem zamykacího mechanizmu, tento údaj nazýváme rozteč.

Dveřní kování pro WC či koupelny by mělo hlavně umožnit jednoduché zamknutí dveří zevnitř. Tento zamykací mechanismus někdy výrobci označují jako „WC pojistka“.

Klika pro WC může být vyrobeno z hliníku, nerezu nebo mosazi. Na jeho funkci nemá volba materiálu žádný vliv. Jako povrchovou úpravu můžete často volit mezi lesklou a matnou variantou.

Pro WC můžeme samozřejmě použít i klasické interiérové kování s pokojovým klíčem, ten se nám ale může jednoduše ztratit. Proto je speciální variantu WC kování velmi doporučujeme.